Tatuaż

29 sierpnia 2018 • Twój problem •

Tatuaż uważany jest za permanentną formę zdobienia ciała. Tusz wprowadzony pod skórę - wbrew ogólnie istniejącemu przekonaniu - można usunąć. Modzie na ozdabianie skóry ulegają często bardzo młodzi ludzie, niekiedy pod wpływem chwili, a po wielu latach, to co kiedyś wydawało się ładne, obecnie powoduje kompleksy. Na szczęście, nowe technologie, które stosowane są powszechnie w klinikach medycyny estetycznej są nieinwazyjne, bezpieczne i co najważniejsze - skuteczne. 

Usuwanie tatuażu - metoda laserowa

Najczęściej stosowaną metodą jest usuwanie tatuażu za pomocą lasera. Laseroterapia daje najlepsze rezultaty, jednak trzeba liczyć się z kilkuetapowym procesem dla uzyskania pożądanego efektu. Wynik końcowy uzależniony jest od rozmiaru rysunku, głębokości w jakiej znajduje się pigment, gęstości użytego barwnika. Tatuaże amatorskie poza tym, że zazwyczaj nie prezentują wysokiego warsztatu artystycznego są również trudniejsze do usunięcia, niż te wykonane profesjonalnie. Dzieje się tak, ponieważ pigment nie jest rozłożony równomiernie na tym samym poziomie skóry. 

Zabieg usuwania tatuażu laserem powtarza się w 4 - 6 zabiegach co 4 tygodnie. Przerwa umożliwi skórze przejść naturalny proces oczyszczenia. Światło lasera rozbija cząsteczki barwnika na bardzo małe elementy, które organizm usunie w procesie pochłaniania przez komórki.

Discovery PICO 

Innowacyjna generacja laserów pikosekundowych to najnowocześniejsza metoda na rynku wśród medycznych laserów. Neodymowo-jagowe światło o podwójnej długości fali dzięki zastosowaniu technologii Quanta Pico-Boost pozwala na szybką i efektowną pracę. Discovery Pico to bardzo silny i elastyczny laser. 

Co mówią o nim eksperci?
"Discovery PICO wykorzystuje najnowocześniejszą technologię laserowego usuwania zmian barwnikowych, starzejącej się skóry i tatuażu. Impulsy laserowe pozwalają osiągnąć ukierunkowany prosto na pigment efekt czysto fotoakustyczny, pozostawiając otaczające tkanki nietknięte." - dr.Rujna Klinika Murano


Discovery PIco
żródło: https://klinikamurano.com/oferta_laser-discovery-pico-b-nowosc-b_280.html

Laser Q-Switch

Laser Q-Swich usuwa cząsteczki barwnika i jednocześnie jest łagodny dla tkanek skóry. Dzieje się tak dzięki bardzo krótkim impulsom światła. Istnieje kilka rodzajów laserów Q-Switch:

  • Rubinowy - usuwa zielony, niebieski i czarny barwnik (694 nanometrów - długość fali, 40 nanosekund - czas trwania impulsu) 
  • Neodymowy - podobnie jak rubinowy, pozbywa się czarnego barwnika (1064 nm, 10 ns)
  • Aleksandrynowy - usuwa ciemny pigment (755 nm, od 10 do 100 ns)
  • KTP - do tatuaży z barwnikiem czerwonym, żółtym, pomarańczowym lub brązowym (532 nm, 50 ns)

Metoda z użyciem lasera Q-Switch usuwa kolorowe tatuaże. Stosuje się wtedy różnej długości wiązki światła, dzięki specjalnym przystawkom. Koszt zabiegów waha się od 200 do 1000 zł. 

Chirurgiczne usuwanie tatuażu

Ingerencja chirurgiczna na powierzchni skóry zawsze pozostawia skutki w postaci blizn. Metodę taką stosuje się przy małych tatuażach, gdzie ślady będą mniej widoczne. Trzeba mieć też świadomość, że jest to bolesna metoda, a po każdym zabiegu chirurgicznym mogą wystąpić infekcje i obrzęki. Tego typu zabieg mozna wykonać w Klinice dr. Pabiańczyka. - http://drpabianczyk.pl/

Inne metody usuwania tatuażu

Dermabracja 

Dermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu powierzchni skóry. Do tego zabiegu używa się np. diamentowe głowice, a nawet specjalny papier ścierny lub szczotki druciane. Dermabrazja nie usuwa tatuażu w całości i pozostawia widoczne blizny. 

Salabrazja

Do tego zabiegu stosuje się chlorek sodu. Salabrazja polega na peelingu skóry. Intensywne pocieranie solą skóry w jednym miejscu wywołuje stan zapalny, który jednocześnie usuwa barwnik.

Usuwanie kwasami

Ostatnio bardzo popularny sposób usuwania tatuażu z pomocą kwasów np. z użyciem kwasu glikolowego. Zajmuje drugie miejsce po laserze pod względem popularności. Eksperci jednak apelują, że nie jest to metoda do końca bezpieczna. 

29 sierpnia 2018 • Twój problem •