Trądzik pospolity

4 września 2018 • Twój problem •

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity jest to choroba przewlekła, która dotyka gruczoły łojowe i ujścia mieszków włosowych stanem zapalnym. Osoby z trądzikiem mają objawy takie jak wykwity niezapalne, czyli zaskórniki otwarte i zamknięte oraz wykwity zapalne, czyli krosty, grudki albo torbiele. W 90 % przypadków trądzik pospolity występuje na twarzy, ale pojawia się również na plecach, ramionach i dekolcie.

Zobacz również: Domowe sposoby leczenia trądziku >>

Najczęściej trądzik pospolity to choroba wieku młodzieńczego, która występuje u osób w wieku lat 11 aż do lat 30. 85 % przypadków tej choroby ma przebieg łagodny, jednak pozostała część to przebieg, w którym występuje ciężka postać trądziku, która pozostawia po sobie przebarwienia oraz blizny potrądzikowe. Największe natężenie występowania trądziku pospolitego obserwuje się u pacjentów między 14 a 17 rokiem życia.

JAK LECZYĆ TRĄDZIK POSPOLITY?

Proces leczenia trądziku pospolitego jest bardzo czasochłonny, dlatego pacjent powinien zostać poinformowany o tym, że leczenie będzie trwało co najmniej kilka miesięcy do kilku lat.

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego

Łagodna postać trądziku pospolitego bardzo dobrze reaguje na miejscowe leczenie, które polega na stosowaniu leków i maści zewnętrznych. Około 50 % przypadków trądziku pospolitego można wyleczyć stosując leczenie miejscowe bądź terapię skojarzoną. Leczenie miejscowe w przypadku ciężkiej postaci trądziku pospolitego również znajduje swoje zastosowanie.

leczenie trądziku w Klinice Murano
zabieg złuszczania naskórka w Klinice Murano: https://klinikamurano.com/oferta_peelingi-medyczne-pca-skin_263.html

Preparaty stosowane w leczeniu trądziku pospolitego:

  • Nadtlenek benzoilu: działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie, hamuje nadmierną produkcję łoju i sebum. Sutki uboczne: sucha skóra, odczyn zapalny skóry. Preparaty – Benzacne 5% i 10%, Akneroxid 5% i 10%.
  • Kwas azelainowy: działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie, rozjaśnia i wybiela przebarwienia oraz blizny, reguluje wydzielanie sebum, działa delikatnie złuszczająco na naskórek. Sutki uboczne: zaczerwienienie, podrażnienie skóry, łuszczenie. Preparaty – Skinoren i Hascoderm (każdy zawiera 20% kwasu azelainowego) .
  • Antybiotyki: działają głównie przeciwbakteryjnie, ograniczają miejscowy stan zapalny. Stosowane w grudkowo-krostkowych postaciach trądziku pospolitego. Antybiotyki do stosowania miejscowego mają znacznie mniejszy wpływ na stan zapalny w porównaniu z antybiotykami stosowanymi w formie doustnej, jednak antybiotyki miejscowe charakteryzują się bardzo dobrą tolerancją - praktycznie brak jakichkolwiek sutków ubocznych. Preparaty – klindamycyna (Dalacin T), chloramfenikol, detreomycyna.
  • Kortykosteroidy: wstrzykuje się je doogniskowo w przypadku występowania dużych torbieli trądzikowych. 

Peeling medyczny

"Regularne stosowanie peelingów pomaga skórze zachować młody, świeży wygląd; wygładza ją, przywraca jędrność i elastyczność. Daje również spektakularne efekty w walce z przebarwieniami, zmianami pigmentacyjnymi, oraz z problemami z cerą łojotokową tj. z trądzikiem, rozszerzonymi porami." - Dr. N. Med. Paweł Rujna


Peeling medyczny jest to zabieg proponowany przez medycynę estetyczną, który jest coraz chętniej stosowany. W wyniku peelingu medycznego następuje intensywne złuszczenie naskórka, a co za tym idzie - dogłębne oczyszczenie porów oraz pobudzenie głębszych warstw skóry do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Dzięki regularnemu stosowanie tego typu peelingów możliwe jest zachowanie młodej, napiętej skóry oraz przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek.

Zabieg z użyciem lamp TriWings® stymuluje powstawanie nowych naczyń, poprawia ukrwienie oraz zmniejsza liczbę wolnych rodników. Dzięki specjalnym programom, lampy działają również antybakteryjnie, zatem będą idealne dla osób, które chcą pozbyć się trądziku pospolitego. Lampy TriWings® wytwarzają pięć kolorów światła, które różnią się długością fali. Możliwe jest uzyskanie koloru niebieskiego, żółtego, fioletowego, czerwonego oraz podczerwonego.

4 września 2018 • Twój problem •