Nadpotliwość

5 września 2018 • Twój problem •

Nadpotliwość to jedna z najbardziej przeszkadzających i uciążliwych dolegliwości, na którą cierpi około 3 procent populacji. Jakie są jej przyczyny? Co stosować przeciw nadpotliwości? Jak wyleczyć się z nadmiernego wydzielania potu?

Jak rozpoznać nadpotliwość?

Najważniejsze w każdej chorobie czy schorzeniu jest jej rozpoznanie. Nadpotliwość występuje wtedy kiedy człowiek traci wraz z potem więcej niż 1 litr wody w ciągu dnia. Dotyczy to mieszkańców klimatu umiarkowanego. To, ile potu wydziela dana osoba zależy również od aktywności fizycznej. Można w ogólności stwierdzić, że pacjent cierpi na nadpotliwość wtedy, gdy ciągle ma more dłonie, pachy czy skórę głowy. Bardzo pomocne w diagnozowaniu nadpotliwości jest wykonanie testu Minora, który pozwala stwierdzić, czy dane miejsce wydziela nadmierną ilość potu.

Nadpotliwość – leczenie botoxem

"Botoks lub inaczej toksyna botulinowa to obecnie jedna z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy ale również leczenia bardzo wstydliwego problemu jakim jest nadmierna potliwość."  wyjaśnia ekspert: dr. Paweł Rujna

Botox, czyli inaczej toksyna botulinowa typu A, najczęściej jest wykorzystywana w redukcji i wypełnianiu zmarszczek. Jednak ta substancja może być użyta do znacznie większej liczby zastosowań. Botoks od niedawna jest stosowany w leczeniu nadpotliwości. Podczas zabiegu, który jest bardzo nieskomplikowany, botoks jest wprowadzany pod skórę a pomocą bardzo cienkiej igły. Najważniejsze jest ustalenie, w które miejsce wstrzyknąć tę substancję. Podobnie jak przy wykonywaniu zabiegu z wykorzystaniem lasera, tutaj lekarz również poddaje pacjenta testowi Minora, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne ustalenie miejsca nakłucia. Botox blokuje impulsy nerwowe, które pobudzają gruczoły potowe, przez co wydzielanie potu jest zminimalizowane. Botox zatem działa usypiająco na gruczoły potowe, jednak w żaden sposób nie redukuje liczby gruczołów u pacjenta. Z tego względu, dla utrzymania efektów, zabieg należy powtarzać co około 6 - 9 miesięcy, ponieważ po tym czasie botox przestaje działać.

Więcej o leczeniu nadpotliwości przeczytasz na stornie: https://klinikamurano.com/oferta_leczenie-nadpotliwosci_208.html

Nadpotliwość pach – leczenie laserem

Dla wszystkich osób, które zmagają się z nadpotliwością istnieje bardzo skuteczna metoda radzenia sobie z tą dolegliwością. Ta metoda to jedna z najnowszych. Zabieg leczenia nadpotliwości jest wykonywany przy użyciu lasera neodymowego. Jest on całkowicie bezpieczny. Końcówka lasera wprowadzana jest w powierzchowne warstwy skóry, natomiast położenie gruczołów potowych określa się w skórze właściwej. Wiązka lasera wprowadzona w skórę podgrzewa gruczoł i rozpuszcza go. Dzięki temu możliwe jest zredukowanie wydzielania potu u pacjenta o około 50 - 75 %. 

Cały zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go, gdy pacjent jest poddany całkowitemu znieczuleniu. Natomiast jeszcze przed wykonaniem zabiegu, wykonywany jest test Minora, dzięki czemu lekarz ma pewność, że dany pacjent boryka się z nadpotliwością. Ten test polega na pokryciu miejsca podejrzewanego o nadmierne wydzielanie potu jodyną, a następnie skrobią ziemniaczaną. Miejsca, które produkują zbyt dużą ilość potu zabarwiają się na czarna bądź granatowo. Zabieg laserowy trwa około 30 - 40 minut, a jedynym śladem jest niewielki obrzęk.

O leczeniu nadpotliwości laserem wypowiadają się eksperci katowickiej Eurokliniki: http://www.euroklinika.com.pl/nowosci/nadpotliwosc-leczenie-laserem/ 

5 września 2018 • Twój problem •