Cellulit

5 września 2018 • Twój problem •

Genetyka bywa nieubłagana i wiąże się ze skłonnościami do występowania określonych problemów. Kobiety na pewno denerwuje cellulit. Szacuje się, że na 99 kobiet z tym uciążliwym problemem, przypada tylko jeden mężczyzna. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niewątpliwie inna budowa tkanki tłuszczowej oraz kobiecy estrogen. Hormon, który u mężczyzn pojawia się w formie zewnętrznej (na przykład przy leczeniu raka prostaty). 

Cellulit jest bardzo niewdzięczny i ciężki do przewidzenia. Defekt cywilizacyjny spotyka się nawet u kobiet szczupłych i to w coraz wcześniejszym wieku. Jak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia akurat u nas?

Leczenie cellulitu 

Na niegroźne 1 i 2 stadium, gdzie cellulit jest widoczny głównie po ściśnięciu fałdu skóry, zaleca się zwyczajne masaże. Inne zabiegi godne odnotowania to: kawitacja, mezotomia oraz endermologia. Warto uświadomić sobie, że przyczyną cellulitu są zaburzenia w mikrokrążeniu. Pierwsze stadium jest wolne od zmian troficznych, zatem chodzi wyłącznie o utlenienie oraz ukrwienie komórek, a także eliminację obrzęków. Czym jednak charakteryzują się tajemnicze terminy medyczne wymienione powyżej?

1) Endermologia wykorzystuje do techniki masażu podciśnienie. Wpływa zatem korzystnie na krążenie oraz jest szczególnie korzystna w połączeniu z RF (podgrzewającym skórę oraz zapewniającym przekrwienie tkanki), a także zimnym laserem (biostymulującym komórki tłuszczowe). Tutaj tak samo jak w przypadku innych zabiegów, liczy się regularność. Cała seria może się składać z 10 zabiegów wykonanych 2-3 razy w tygodniu. Tzw. podtrzymanie efektu przy zabiegach comiesięcznych jest raczej mitem. Proces powinno się powtarzać raz na pół roku albo odnawiać co tydzień.

2) Kawitacja ultradźwiękowa, czyli rozbijanie komórek przy pomocy specjalnej fali, wywołującej owe zjawisko. Na samym początku drobne ostrzeżenie, nie jest to zabieg dla zbyt szczupłych osób. Działa dobrze w środowisku płynnym, co eliminuje ,,szczęśliwe posiadaczki" smukłej sylwetki. Radiofrekwencja, czyli podgrzanie skóry, przynosi także tutaj dodatkowe efekty. Całą terapię powinno się powtarzać co 1-3 tygodnie. 

3) Mezoterapia polega na podawaniu do skóry różnych preparatów (opcjonalnie podskórnie). Mogą to być specjalne koktajle witaminowe, wyciągi roślinne lub kwas hialuronowy. Przy początkowej fazie, efekty osiągnie się głównie dzięki koktajlom z kreatyniną i kofeiną. Częstotliwość tego typu terapii powinna mieścić się w przedziale przynajmniej jednego zabiegu tygodniowo.

WIĘKSZY CELLULIT + TKANKA TŁUSZCZOWA

Przy dużej tkance tłuszczowej, warto zastanowić się nad zabiegami dodatkowo rozpuszczającymi sam tłuszcz. Oprócz poniżej wymienionych, zawsze można stosować endermologię jako formę wspomagania.

1) Kawitacja ultradźwiękowa, której można poddać się samodzielne albo łącząc ją z innymi zabiegami (mezoterapią, endermologią, karboksyterapią, RF).

2) Mezoterapia wykorzystywana przy cellulicie bardziej zaawansowanym. Najczęściej podaje się wtedy środki lipolityczne (rozpuszczające), uszczelniające naczynia krwionośne oraz enzymy (istotne ryzyko zwłóknienia tkanki).

3) Karboksyterapia, czyli zabieg wstrzykiwania podskórnie dwutlenku węgla. Ma na celu silne rozszerzenie naczynek, zwiększenie natlenowania tkanek oraz przywrócenie prawidłowego metabolizmu. Wiąże się z tzw. efektem Bohra, który podnosi oddawanie tlenu w tkankach. Zaleca się wykonywanie 10-15 zabiegów z częstotliwością około dwa razy w tygodniu. Na samym końcu drobny niuans, nie jest to proces przyjemny oraz komfortowy. Przy bardziej zaawansowanym cellulicie, gwarantuje za to bardzo wysoką skuteczność

4) Redukcja cellulitu Cellactorem - zabieg ten wykonasz w Klinice Murano

Podczas zabiegu wykorzystywane są fale akustyczne, które skutecznie rozbijają komórki tłuszczowe. Zwykle zalecane są 4 zabiegi. 

5 września 2018 • Twój problem •