Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

30 sierpnia 2018 • Twój problem •

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry twarzy i objawia się jej zaczerwienieniem oraz pojawiającymi się na niej pajączkami i krostkami. Jeśli chodzi o jego przyczynę, nie jest ona znana, ale uważa się, że duży wpływ na jej powstanie mają problemy hormonalne, zaburzenia naczyniowe oraz geny. Co ważne, bardziej narażone są na niego kobiety o cerze jasnej i naczynkowej, szczególnie zamieszkujący Północną i Zachodnią Europę oraz Amerykę Północną.

Trądzik różowaty - jakie są przyczyny tej choroby?

Trądzik różowaty, jak wcześniej wspominaliśmy, nie ma wyjaśnionej przyczyny. Coraz częściej jednak uwaga naukowców kierowana jest na tło genetyczne tej choroby. Co więcej, w przypadku trądziku różowatego zaobserwowano, że występuje one często równolegle z chorobami przewodu pokarmowego (na przykład z chorobą wrzodową żołądka), alergiami oraz nadciśnieniem tętniczym.

Trądzik różowaty - czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby.

Oprócz płci żeńskiej, jasne karnacji i cery naczynkowej, spośród czynników predysponujących do wystąpienia trądziku różowatego można wymienić między innymi:

 • Narażenie na promieniowanie ultrafioletowe.
 • Narażenie na wysokie temperatury (na przykład częste gorące kąpiele).
 • Narażenie na zbyt gwałtowne skoki temperatur.
 • Niezdrowa dieta.
 • Choroby łojotokowe skóry.
 • Problemy z gospodarką hormonalną (na przykład chora tarczyca).
 • Zakażenie mieszków włosowych roztoczem Demodex folliculorum.
 • Zakażenia bakteryjne skóry.
 • Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
 • Zaburzenie ze strony przewodu pokarmowego (na przykład nietolerancja określonych pokarmów).
 • Narażenie na długotrwały wpływ sterydów.
"Większe ryzyko zachorowania na trądzik różowaty mają te osoby, które cierpią na zaburzenia naczynioruchowe, łojotok, dotykają ich problemy z układem pokarmowym. (...). Rumień również nasila się pod wpływem zwiększonej ekspozycji twarzy na słońce lub nadmiernego korzystania z sauny. Na skórę nie wpływa również korzystnie nadużywanie używek." - wyjaśniają eksperci z Kliniki Murano


Trądzik różowaty - formy leczenia.

Podstawową formą leczenie trądziku różowatego jest stosowanie leków przeciwzapalnych, poprawiających mikrokrążenie krwi, przeciwbakteryjnych oraz wpływających korzystnie na odnowę osłony naskórkowej. W przypadku postaci guzowej dodatkowo stosuje się formy leczenia zabiegowego - chirurgie, elektrokoagulację, dermabrazję, kriochirurgie, czy laseroterapie. Jeśli zaś chodzi o postać oczną, konieczne jest stosowanie sztucznych łez i stała kontrola okulistyczna.

Należy zaznaczyć, że w procesie leczenia trądziku różowatego, nie mniej ważną rolę co leki i zabiegi odgrywa prawidłowa pielęgnacja skóry. Pacjenci walczący z tą chorobą muszą stosować preparaty nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne, a jednocześnie nieprowadzące do zatykania porów i niezawierające alkoholu, składników zapachowych, olejków miętowych, czy kamfory. Co więcej, chorzy winni unikać narażenia na słońce, dużych skoków temperatury oraz ostrych, pikantnych przypraw.

Laser Neodymowo Jagowy
żdódło: https://klinikamurano.com/oferta_laser-neodymowo-yagowy-mydon_53.html


Zabieg Laserem Alma Harmony.

Laser Alma Harmony XL Dye- VL stanowi jedną najskuteczniejszych metod walki z trądzikiem różowatym. Działanie urządzenia oparte jest na technologii wykorzystującej wąskopasmowe światło laserowe, którego energia dociera do złogów hemoglobiny oraz melaniny (czynników odpowiedzialnych na nieestetyczne naczynka i przebarwienia na skórze twarzy). Dzięki wykorzystaniu bardzo wąskiego pasma ryzyko napromienia zdrowych tkanek, jest minimalne.

Ekspert dr. Paweł Rujna wyjaśnia: "Głównymi wskazaniami do wykonania zabiegu jest występowanie rumienia i trądziku różowatego jak również rozszerzone naczynka, naczyniaki płaskie oraz przebarwienia spowodowane zaburzeniami pigmentacji skóry."


Laser neodymowo-yagowy Mydon

Laser neodymowo-yagowy posiada bardzo wiele zastosować we współczesnej medycynie, również w leczeniu omawianego przez nas trądziku różowatego. Jego działanie oparte jest na granacie itrowo-glinowym (YAG), a jego największą zaletą jest możliwość dotarcia do najgłębiej zlokalizowanych tkanek. Mechanizm działania laseru YAG opiera się na miejscowym podgrzewaniu zmienionych tkanek i stymulowaniu w nich procesów naprawczych oraz regenerujących. Tego typu  zabiegi są wykonywane w 

30 sierpnia 2018 • Twój problem •