Kępki żółte

27 sierpnia 2018 • Twój problem •

Kępki żółte, zwane również żółtakami, to charakterystyczne zmiany skórne o grudkowatej strukturze. Najczęściej obejmują skórę powiek. Choć wiele osób traktuje je wyłącznie jako defekt estetyczny, według lekarzy mogą być sygnałem podwyższonego poziomu złego cholesterolu. W rezultacie, zlekceważenie tego symptomu może zwiększyć ryzyko miażdżycy, a także zawału serca. Grudkowate zmiany powstają na skutek odkładania się złogów LDL i ciał tłuszczowych. Jeśli zauważymy u siebie żółtaki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować ewentualne problemy z układem krążenia i móc je skutecznie leczyć.

Przyczyny żółtaków

Jednym z powodów pojawienia się żółtaków jest hiperlipoproteinemia. Oznacza ona zwiększone stężenie lipidów w naszej krwi. Kępki żółte mogą powstawać również u zdrowych osób, jednak warto asekuracyjnie w każdym przypadku zasięgnąć porady specjalisty, aby zminimalizować ryzyko przeoczenia ciężkiej choroby. Żółtaki mogą bowiem towarzyszyć bardzo poważnym schorzeniom, takim jak chociażby cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek i wątroby, czy niedrożność przewodu pokarmowego.

Objawy kępek żółtych

Żółtaki mogą być różnych rozmiarów. Są barwy żółtej lub brązowej, a na skórze zazwyczaj są nieco wypukłe i swoją strukturą przypominają wulkan. Mogą pojawić się w różnych miejscach naszego ciała - są to wówczas kępki rozsiane, charakterystyczne dla dzieci. Ponadto, żółtaki mogą wystąpić również na ścięgnach i stawach - wtedy nazywa się je kępkami żółtymi guzkowymi, ponieważ nieraz mogą przybrać spore rozmiary. Istnieją również kępki żółte linijne dłoni, które objawiają się linijnymi przebarwieniami na powierzchni dłoni. Najczęściej jednak spotykamy żółtaki na skórze powiek. Wyglądem takie zmiany przypominają skrzydła motyla.

kępki żółte

Diagnostyka żółtaków

Po konsultacji z lekarzem, który obejrzy zmiany skórne i dokładnie je zbada, zalecane jest sprawdzenie poziomu lipidów we krwi. To zdecydowanie pomoże w postawieniu ostatecznej diagnozy przez specjalistę. Może bowiem okazać się, że kępki żółte nie są w naszym przypadku jedynie niewinną przypadłością o charakterze estetycznym, ale zwiastują obecność poważnych chorób w naszym organizmie.

Leczenie i usuwanie kępek żółtych

Jeżeli powstałe zmiany skórne są objawem innej choroby, jej wyleczenie może nam pomóc w skutecznym pozbyciu się problemu. Jeśli jednak żółtaki są stosunkowo duże, zaleca się poddanie się laseroterapii, lub zabiegowi chirurgicznemu, mającemu na celu ich usunięcie. Poza leczeniem miejscowym stosuje się także dietę ubogą w tłuszcze, a także specjalne medykamenty, które mają za zadanie obniżyć poziom cholesterolu lub trójglicerydów w naszej krwi.

Leczenie laserem CO2 polega natomiast na podwyższeniu temperatury skóry przy pomocy emitowanej fali elektromagnetycznej. Możemy w ten sposób doprowadzić do odparowania, zwęglenia lub martwicy zakrzepowej. Wszystko zależy od wysokości temperatury. Pożądanym efektem, do którego dążymy, jest usunięcie żółtaków z uniknięciem martwicy. Stosuje się w tym celu najnowocześniejsze lasery krótko-impulsowe. Dzięki nim, poprzez umożliwienie relaksacji termicznej tkanki zmniejszamy obszar uszkodzenia zdrowej skóry. Zabieg laserem CO2 wykonasz w Klinice Murano >>  https://klinikamurano.com/oferta_usuwanie-zmian-skornych_212.html

"W laserowej chirurgii estetycznej efekt, jaki chcemy uzyskać za pomocą lasera CO2 to -odparowanie z minimalnym zwęgleniem bez martwicy. Oznacza to, że celem jest doprowadzenie tkanki do temperatury 100 o C. Ten efekt możemy osiągnąć jedynie dzięki laserom CO2 najnowszej generacji, tak zwanych krótko - impulsowych." - tłumaczy Doktor Nauk Medycznych Paweł Rujna


Często stosowaną metodą jest chirurgiczne usunięcie kępek żółtych. Tego typu metodę oferuje centrum Optomed - www.okulista.pl. Metoda ta jest najbardziej efektywna, jeśli chodzi o drobne, liniowe zmiany skórne. Niewielkie blizny, które są pozostałością po zabiegu, można skutecznie zamaskować w przypadku powiek górnych. Jeżeli chodzi o powieki dolne, to ryzyko powstania widocznych blizn jest zawsze nieco większe.

27 sierpnia 2018 • Twój problem •