Zatwierdzony przez lekarzy przewodnik po leczeniu pigmentacji

6 maja 2021 Poradnik

Czy w miarę zbliżania się zimy, ciemne plamy na skórze, które z pewnością nie są pieprzykami ani piegami, wydają się być coraz bardziej widoczne po tym, jak Twoja letnia opalenizna wyblakła? Cóż, być może masz pigmentację skóry, powszechną dolegliwość skórną, która wynika ze zwiększonej produkcji pigmentu w pewnych obszarach skóry.

Jednak to, że prawie nie spędzamy czasu na zewnątrz, nie oznacza, że nie możesz łapać słońca przez okno i na balkonie/ w ogrodzie (jeśli masz szczęście go mieć!). Znane również jako ciemne plamy, plamy starcze lub plamy posłoneczne, wezwaliśmy Dr Rekha Tailor, aby dokładnie wyjaśniła czym jest pigmentacja, jak ją leczyć, jak jej zapobiegać i jakich produktów używać.

Co to jest pigmentacja?

Pigmentacja lub hiperpigmentacja to nadprodukcja melaniny (naturalnego barwnika produkowanego w naszych komórkach, odpowiedzialnego za kolor skóry i włosów) w określonych obszarach skóry, tworząca ciemniejsze plamy w porównaniu z ogólnym odcieniem skóry. Może to powodować nierównomierny koloryt cery.

Najczęstsze przyczyny hiperpigmentacji - która w różnym stopniu może dotyczyć osób o różnych odcieniach skóry - to:

 • Ekspozycja na słońce: Promienie słoneczne UV uderzające w skórę wyzwalają dodatkową produkcję melaniny, aby bronić skórę przed uszkodzeniami. To właśnie ta dodatkowa melanina powoduje opaleniznę. Jednakże, gdy ekspozycja na słońce jest częsta lub nadmierna, może powodować powstawanie ciemnych plam posłonecznych.
 • Melasma: Często określana jako "maska ciąży", melasma charakteryzuje się brązowymi plamami, które często tworzą się u kobiet w czasie ciąży. Ten rodzaj hiperpigmentacji najczęściej występuje u kobiet, ale może również pojawić się u mężczyzn. Uważa się, że jest on wywoływany przez połączenie ekspozycji na słońce, genetyki i zmian hormonalnych.
 • Stan zapalny: Urazy skóry - takie jak trądzik, egzema, ukąszenia pluskiew, skaleczenia, zadrapania, a nawet drapanie lub tarcie - mogą wywołać stan zapalny. Stan zapalny może z kolei sprawić, że komórki produkujące pigment zaczną pracować na wysokich obrotach, pozostawiając po sobie ciemną plamę po wygojeniu się urazu.
 • Choroby medyczne lub leki: Hiperpigmentacja może być również spowodowana chorobą Addisona, zaburzeniem pracy nadnerczy, które może zwiększyć produkcję melaniny. Niektóre leki, w tym antybiotyki i niektóre leki stosowane w chemioterapii, mogą powodować hiperpigmentację.

Jakie profesjonalne zabiegi są najlepsze?

Istnieje wiele metod leczenia pigmentacji do wyboru, a opcje leczenia będą się różnić w zależności od rodzaju skóry i typu pigmentacji. Poniżej przedstawiamy nasze 3 najlepsze zabiegi wykonywane w klinice

Zabieg z maską Cosmelan

Zabieg Cosmelan Mask Treatment zawiera ekskluzywne połączenie aktywnych składników o udowodnionej skuteczności, które działają na wszystkich etapach procesu hiperpigmentacji, aby wyeliminować istniejące przebarwienia, zapobiegając zarówno ich ponownemu pojawieniu się, jak i pojawieniu się nowych ciemnych plam, dając zarówno kompleksowy, jak i skuteczny rezultat.

Jest to doskonała opcja dla osób o ciemniejszych odcieniach skóry, które doświadczają przebarwień i może być stosowana w leczeniu różnych chorób skóry, w tym:

 • Melasma
 • Chloasma
 • Lentigo
 • Skóra uszkodzona przez słońce
 • Trądzik
 • Brązowe plamy

Skutecznie łączy profesjonalne leczenie medyczne z domową pielęgnacją w celu szybkiego wybielenia wszystkich rodzajów przebarwień skóry o każdej porze roku. Po zabiegu występuje niewielka ilość przestojów, które mogą obejmować zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Peelingi chemiczne

Pacjenci z głęboką pigmentacją, która zazwyczaj jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, takich jak melasma, lub przebarwień pozapalnych spowodowanych stanem zapalnym, mogą być leczeni za pomocą głębokich peelingów.

Peeling chemiczny to zabieg chemicznego złuszczania naskórka, specjalnie dostosowany do potrzeb Twojej skóry. Odmładza on cerę, przywraca skórze blask i połysk oraz pomaga poprawić ogólny stan zdrowia i wygląd skóry. Działanie peelingu chemicznego polega na delikatnym usuwaniu kontrolowanej ilości zewnętrznych warstw skóry, w tym martwych komórek znajdujących się na powierzchni, co sprzyja regeneracji i naprawie. Mogą być stosowane do leczenia różnych chorób skóry, w tym:

 • Skóra uszkodzona przez słońce
 • Brązowe plamy
 • Melasma
 • Blizny potrądzikowe
 • Zaczerwienienia
 • Nierównomierny koloryt skóry
 • Skóra sucha

Dostosowujemy peelingi do indywidualnych potrzeb, w zależności od tego, czy pożądany jest delikatny czy bardziej dramatyczny efekt, a także od tego, czy jesteś w stanie zrzucić skórę, czy wolisz, aby procedura złuszczania pozostała niezauważona. Silniejsze peelingi penetrują głębiej i mogą przynieść bardziej dramatyczne rezultaty, w tym ujędrnienie skóry i redukcję uszkodzeń posłonecznych, pigmentacji, drobnych zmarszczek, otwartych porów i blizn. Jednak przez 3-7 dni po zabiegu występuje widoczne złuszczanie.

IPL

W porównaniu do peelingów, laser IPL (intensywne światło pulsujące) leczy tylko powierzchowne przebarwienia, takie jak te spowodowane uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

Podczas leczenia, pigmentowany obszar jest wystawiony na działanie krótkich impulsów światła, które pomagają rozbić melaninę, która jest odpowiedzialna za pigmentację skóry. Kiedy światło lasera pada na pigment - pigment absorbuje światło i utlenia się, przez co staje się ciemniejszy. W ciągu tygodnia po zabiegu złuszczy się on i zmniejszy ciemne plamy na skórze. Plamy te pojawią się ciemniejsze bezpośrednio po zabiegu i początkowo wytworzą niewielką skorupę, a następnie odpadną, pozostawiając bardziej jednolitą skórę.

Zabieg nie jest bolesny, co najwyżej może być odczuwalny lekki dyskomfort. W zależności od rodzaju skóry (i danej zmiany), w miejscu poddanym zabiegowi występuje zaczerwienienie i obrzęk przez okres do 2-3 dni po zabiegu. Można je jednak znacznie zmniejszyć i przyspieszyć gojenie, stosując terapię światłem LED bezpośrednio po zabiegu laserowym.

Obszar poddany zabiegowi może również wydawać się ciemniejszy przez 5-7 dni po zabiegu, ale wkrótce potem zniknie. Jest to normalne, ponieważ organizm rozkłada i wchłania melaninę.

Jakie domowe sposoby leczenia są najlepsze?

Najlepszymi składnikami do domowej pielęgnacji skóry w celu leczenia przebarwień są: wszechmocny bohater skóry - retinol, który wspomaga obrót komórkowy i produkcję zdrowej skóry oraz witamina C, silny przeciwutleniacz, który przygotowuje skórę na stres oksydacyjny spowodowany szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, takich jak promienie UV. Nie powinnaś jednak rozpoczynać stosowania retinoli, dopóki nie naprawisz skutecznie bariery ochronnej skóry. Można to osiągnąć stosując następujący system:

ZO Skin Health Skin Brightening System

ZO Skin Health Skin Brightening System jest przeznaczony do widocznego leczenia hiper-pigmentacji bez użycia hydrochinonu i retinolu. Jest to idealny zabieg nie tylko dla osób rozpoczynających kosmeceutyki, ale również dla tych, którzy chcą przygotować swoją skórę do zabiegu laserowego w celu leczenia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia przebarwień. W skład ZO Skin Brightening System wchodzą:

 • Gentle Cleanser (60ml) - który jest idealny dla każdej skóry, szczególnie pigmentowanej.
 • Exfoliating Polish (16,2g) - zawiera preparat, który pomaga pozbyć się martwych komórek i przebarwień z Twojej skóry.
 • Płatki odnawiające cerę (30 płatków) - usuwają zanieczyszczenia, olejki i zmniejszają produkcję sebum.
 • Brightalive Skin Brightener (30ml) - aby usunąć przebarwienia i rozjaśnić skórę.
 • Daily Power Defence (30ml) - przywraca naturalną barierę ochronną skóry, zawiera przeciwutleniacze, naprawia DNA skóry i chroni skórę przed wolnymi rodnikami, takimi jak zanieczyszczenia.

Jest idealny w przypadku niespecyficznych widocznych przebarwień (piegi, plamy wątrobowe lub nierównomierny koloryt) oraz do rozjaśniania skóry. System ten zmniejsza również widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Kiedy skóra odzyska funkcję bariery ochronnej, można rozpocząć wprowadzanie innych produktów. ZO Skin Health Brightening System jest dodatkowo uzupełniony o:

 • ZO Retinol Skin Brightener: wykorzystuje unikalną i silnie działającą mieszankę retinolu, witaminy c, przeciwutleniaczy i inhibitorów melaniny; jest to kompleksowa formuła o wielokierunkowym działaniu, minimalizująca zaczerwienienia oraz rozjaśniająca i wyrównująca koloryt skóry
 • ZO Skin Health C Bright 10% Serum: wykorzystuje stabilizowaną Witaminę C Serum, aby rozjaśnić skórę i wygładzić jej strukturę. Zawiera substancje uzupełniające lipidy skóry, które zapewniają równowagę bariery ochronnej skóry i chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, zapobiegając jednocześnie powstawaniu nowych przebarwień melaninowych.

Jak zapobiegać pigmentacji?

Promienie UV są jedną z głównych przyczyn powstawania przebarwień, dlatego też osoby korzystające z łóżek do opalania lub amatorzy kąpieli słonecznych są bardziej narażeni na powstawanie przebarwień. Niektóre rodzaje skóry są bardziej podatne na pigmentację niż inne ze względu na ilość melaniny (pigmentu) w skórze, a opcje leczenia będą się różnić w zależności od rodzaju skóry i typu pigmentacji.

Dlatego najskuteczniejszym sposobem zapobiegania przebarwieniom spowodowanym słońcem jest sumienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższym, codziennie, nawet w pochmurne lub chłodne dni.

W przypadku przebarwień spowodowanych stanem zapalnym, takim jak trądzik, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest pozostawienie ich w spokoju. Drapanie i dłubanie w miejscu lub ugryzieniu tylko zwiększy stan zapalny, który jest odpowiedzialny za przebarwienia skóry.

6 maja 2021 Poradnik