Najczęstsze problemy skóry głowy i jak sobie z nimi radzić

16 sierpnia 2021 Poradnik

Dziś podejmuję się trudnego tematu, który wymagał rozległych badań i głębokiej wiedzy. Dziś podejmuję trudny temat, który wymaga dokładnych badań. Wszystkie one mogą i powinny zostać poruszone. Przedstawimy każdy z nich i podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.

Oto kilka słów, które pozwolą Ci zacząć

Nie jestem dermatologiem ani trychologiem. Uważam, że każdy przewlekły stan, w tym silne swędzenie, stany zapalne, rany, silne swędzenie, wypadanie włosów i długotrwała utrata włosów, powinny być konsultowane z lekarzem. Będę w tej kwestii szczery i otwarty: Jeśli masz poważny problem, nie szukaj rozwiązań tylko w internecie. Bądź świadomy, że powinieneś skonsultować się ze specjalistą, jeśli masz poważne schorzenia. Dorzucę też kilka groszy. Ważne jest, aby uzupełnić leczenie o właściwą pielęgnację włosów. Mniejsze problemy można naprawić za pomocą prostej pielęgnacji. Twoja skóra nadal będzie cierpiała z powodu działania nieodpowiednich kosmetyków, takich jak szampony, silikony, wysuszające alkohole. Nie mają one korzystnego działania. Ważne jest, aby nauczyć się jak dbać o skórę z problemami.

Problemy skóry głowy

Miałam bardzo dużo łupieżu i przetłuszczające się włosy. Z natury jestem kosmetycznym Pomysłowym Dobromirem, więc nie musiałam iść do lekarza. Stworzyłam własne metody i już nie mam łupieżu. Myję włosy co drugi dzień, ale używam dużo silikonów i emolientów, żeby były gładsze. Właściwa pielęgnacja i zrozumienie, że włosy to skóra jest ważniejsze od skóry (brzmi absurdalnie, prawda? Dlaczego nadal używamy określenia "szampon do włosów", skoro myjemy szamponem skórę głowy? Wiele problemów skóry głowy wynika z faktu, że skóra jest często pomijana w pielęgnacji. Mamy tendencję do skupiania się na włosach, a nie na skórze głowy. Można leczyć skórę głowy, nie zajmując się pierwotną przyczyną problemów z włosami.

Włosy przetłuszczające się

Chcemy Ci przypomnieć. Nasze włosy nie są tłuste w swojej długości. Skóra głowy produkuje sebum, które następnie rozprowadzane jest na włosach. Gdy już to ustalimy, możemy teraz przyjrzeć się przyczynom nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Przyczyny

Zacznijmy od "genów". Moja mieszana skóra jest tłusta, więc nie jest zaskoczeniem, że moja skóra głowy jest podobna. Wierzę, że powód "jestem taka" będzie przyciągał innych. Podzielę się z Wami moim podejściem do tego problemu. Włosy myję co drugi dzień, jak już wspomniałam. Pierwszego dnia jest w porządku. Nie ma możliwości, żeby się przetłuściły, chyba że w grę wchodzi wysoka temperatura lub ćwiczenia. Na drugi dzień są w porządku. Nie nadają się do klejenia. Mogę jednak powiedzieć, że na drugi dzień wyglądają o wiele lepiej. Używam serum silikonowego codziennie, zaczynając od ucha. Używam też dużo silikonów i emolientów podczas układania włosów.

Jak mogę zapobiec przetłuszczaniu się włosów?

Używaj peelingu. To może być bardzo zniechęcające, jeśli go nie używasz. Możesz zacząć od delikatnego peelingu, takiego jak mieszanka odżywek bez silikonu i białej lub zielonej glinki. W żadnym wypadku nie powinnaś zanurzać się w peelingu cukrowym lub solnym. Chociaż są one często stosowane jako domowe peelingi do włosów, powinnaś mieć zdrową i sprężystą skórę głowy. Zacznij od jak najdelikatniejszego złuszczania. Peeling powinien być stosowany raz w tygodniu. W ten sposób oczyścisz pory i usuniesz zanieczyszczenia, takie jak makijaż, sebum i kurz. Nie zauważysz różnicy w wyglądzie swojej skóry, gdy jest ona czysta.

Wszyscy wiemy, że silnie wysuszające toniki zawierające alkohol nie powinny być stosowane do skóry tłustej. Mogą one sprawić, że będzie się ona bardziej przetłuszczać. Nie powinnaś używać bardzo silnych szamponów do pielęgnacji tłustej skóry głowy. Ogromnym błędem jest myślenie, że trzeba wysuszyć skórę, aby się mniej przetłuszczała. W codziennej pielęgnacji skóry głowy należy używać łagodnych szamponów. Nie używaj silniejszych detergentów do oczyszczania skóry.

Przeczytaj również: Jak zapobiegać suchości włosów?

kobieta podczas mycia włosów u fryzjera

Zbyt wiele silikonów na skórze głowy

Kiedyś mówiłam, że używam dużo produktów do włosów, ale teraz używam ich źle. To jest szkodliwe dla Twoich włosów! Jestem wielką fanką silikonów dla długich włosów. Używam szamponu z silikonami, odżywki i olejku, aby moje włosy wyglądały świetnie. To jest petarda! Nie używam go zbyt często i wtedy używam szamponu z SLS do mycia włosów. Możesz używać silikonów do ochrony włosów, i powinnaś! Ale tylko na długościach. Jeśli zdarzy Ci się nałożyć je na skórę, zmyj je silnym szamponem.

Umyj głowę

Zwróć uwagę na to, jak często myjesz włosy. Przetłuszczanie się włosów może być spowodowane wieloma rzeczami. Być może nie spłukałaś dobrze szamponu, odżywek i masek. Problemem może być również przetrzymywanie produktów na włosach. Nie pozostawiaj szamponu, odżywek i masek na włosach dłużej niż to konieczne. Zawinięcie włosów w ręcznik po umyciu zapewni bakteriom przyjemną suchą saunę i przyspieszy ich olejowanie. Włosy należy suszyć miękkim ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym. Po umyciu włosów, jeśli masz taką możliwość, susz je przy skórze głowy. O ile nie używasz gorącej suszarki, nie wpłynie to negatywnie na kondycję włosów. Nie susz końcówek włosów, a jedynie ich nasadę.

Problemy hormonalne

Przyczyną przetłuszczania się skóry głowy mogą być problemy hormonalne. Jeśli wydaje się, że nic nie działa, warto się przebadać. Swędząca skóra głowy, tłusta skóra głowy i wypadanie włosów mogą być oznakami problemów z tarczycą. Niekoniecznie muszą być, ale warto się temu przyjrzeć.

Łojotokowe zapalenie skóry

Jest to druga przyczyna przetłuszczania się skóry. Stan ten jest często bardzo poważny i powinien być leczony przez lekarza. Skóra powinna być traktowana delikatnie. Należy ją dokładnie i skutecznie oczyszczać, ale nie podrażniać. Używaj:

 • Łagodne szampony bez SLS
 • Stosuj delikatne peelingi do skóry głowy

Łupież

Choć wydaje się, że to nic wielkiego, może być denerwujący. To jedna z tych irytujących, ale powszechnych dolegliwości. Mnie się to przytrafiło. Nie mogłam znieść widoku łupieżu na czarnych ubraniach. Czułam się zaniedbana, mimo że wtedy o włosach i skórze głowy myślałam dużo więcej niż teraz. Chociaż problemy ze skórą głowy nie muszą być śmiertelne, mogą uprzykrzyć ci życie. Ale to nie koniec.

Co to jest łupież?

Białe płatki to nic innego jak nasz naskórek. Łuszczenie się jest normalne, ale gdy śnieżkami odbija się od skóry głowy, mamy do czynienia z zaburzeniem tego procesu, czyli łupieżem. Problemy ze skórą głowy często występują w parach, trójkach lub czwórkach. Wtedy też pojawia się przetłuszczanie lub swędzenie.

Co może być przyczyną?

 • Po pierwsze, stan zdrowia i zaburzenia hormonalne. Polecam zbadać długotrwały łupież oraz towarzyszące mu objawy.
 • Długotrwały stres, przemęczenie i osłabienie.
 • Nieodpowiednia lub zła pielęgnacja skóry głowy. Stałe stosowanie ostrych kosmetyków, w tym nakładanie na włosy dużej ilości środków do stylizacji lub silikonów.

Jak mogę sobie z tym poradzić?

 • Należy unikać stosowania silnych detergentów, tak jak w przypadku włosów przetłuszczających się. Używamy SLS i podobnych produktów do oczyszczania skóry głowy, dlatego wolimy łagodniejsze szampony.
 • Unikaj stosowania silikonów lub silnych alkoholi w leczeniu łupieżu. Nasza skóra głowy jest traktowana z wielką troską. Te składniki nie powinny być stosowane w odżywkach. Łupież i sucha skóra głowy mogą iść w parze. Lepiej stosować odżywki, które nawilżają i wzmacniają włosy, niż je podrażniają. Ta odżywka Insight jest delikatna i zawiera składniki nawilżające i wzmacniające.

Peeling do skóry głowy

Wybierz łagodność i nie szoruj skóry głowy cukrem, kawą czy solą. Te domowe sposoby tylko podrażnią, nasilą i rozdrapią problem.
Zwracaj uwagę na kosmetyki zawierające olaminepirokton. Ma on działanie przeciwzapalne i neutralizuje mikroflorę powodującą łupież. Normalizuje skórę głowy. Składnik ten jest bezpieczny i nie powoduje nawrotów.

Jak sobie z tym poradzić?

 • Upewnij się, że Twój szampon zawiera Cocamidopropyl Betaine. Jest to bardzo częsty objaw swędzenia skóry głowy. Delikatny szampon bez SLS i silnych detergentów. Ten składnik to Pomarańcza i Bergamotka od Anwen, lub Brzoskwinia i Kolendra również od Anwen.
 • Kosmetyki wprowadzaj powoli. Swędzenie może być oznaką podrażnienia, o czym wspomniałam wcześniej. Taką reakcję może wywołać również Cocamidopropyl Bentaine. Swędzenie może być spowodowane silnymi detergentami, dużą ilością naturalnych ekstraktów, wysuszającymi alkomatami i konserwantami. Jeżeli masz wrażliwą skórę głowy, najlepiej nie zmieniać rutyny pielęgnacji włosów. Jeśli dokonasz zmiany jednego produktu kosmetycznego i pojawi się swędzenie skóry głowy, najprawdopodobniej to właśnie on jest winowajcą.

Jak to wszystko połączyć?

Możesz zauważyć, że wiele środków zaradczych na problemy ze skórą głowy jest powtarzalnych. Wszystkie one mogą być spowodowane tym samym (nagromadzeniem silikonów, pozostałości produktów lub zbyt agresywną stylizacją). Oto rozwiązanie: Nie zapomnij przeczytać całego artykułu. Przygotowałam przewodnik po pielęgnacji włosów, który pomoże Ci się zorganizować krok po kroku.

Problemy skóry głowy, ogólne zasady

Do codziennej pielęgnacji używaj łagodnego szamponu. Aby dokładnie oczyścić skórę, używaj szamponu z SLS rzadziej niż raz na tydzień i kwartał.

 • Raz na dwa tygodnie możesz użyć delikatnego peelingu.
 • Dbaj o prawidłowe mycie włosów. Lepiej jest rozcieńczyć szampon z wodą. Unikaj silikonów w szamponach i maskach. Nie przesadzaj z ilością wody w maskach i odżywkach. Nie owijaj wilgotnych włosów w ręcznik. Wilgoć zachęca bakterie i grzyby do rozwoju. Po umyciu włosów, wysusz je suszarką. Możesz wysuszyć włosy miękkim ręcznikiem i suszyć je od nasady. Często zmieniaj ręcznik, którym suszyłaś włosy.
 • Używaj kosmetyków, które nawilżają i wzmacniają włosy. Zacznij od delikatnych, wzmacniających produktów z dwóch serii Insight przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy z problemami: tutaj lub tutaj. Żel aloesowy może być również stosowany do łagodzenia, nawilżania, wzmacniania i odżywiania skóry głowy.
 • Kiedy sytuacja się ustabilizuje, możesz zacząć stosować wcierki bezalkoholowe. Wzmocnią one skórę głowy i poprawią krążenie.
 • Jeśli masz poważny problem lub Twoje dłonie zaczynają się rozpadać, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty.

Podsumowanie

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu każdego problemu jest znalezienie przyczyny. Możesz je wyeliminować. Możesz wprowadzać stopniowe zmiany, ale powinieneś też zadbać o swoje zdrowie. Jeśli problem jest głębszy, porady nie będą zbyt pomocne. Będą one jednak pomocne w rozwiązaniu sytuacji.

16 sierpnia 2021 Poradnik