Dlaczego środki nawilżające są naprawdę szkodliwe dla skóry?

17 września 2020

Zein Obagi, doktor medycyny, dermatolog z Beverly Hills i założyciel linii pielęgnacyjnej ZO Skin Health, sugeruje, że krem nawilżający jest nie tylko stratą czasu, ale także potencjalnie szkodliwy dla skóry. Sugeruje on, że stosowanie produktu nawilżającego na co dzień wiąże się z ryzykiem starzenia się skóry, a nie jej odmładzania. Stwierdza on: "Jeśli zastosujesz dużo wilgoci, Twoja skóra stanie się wrażliwa, sucha, matowa i zakłóci jej naturalne funkcje nawilżające".

Ogólnie rzecz biorąc, preparat nawilżający może być dobry dla Twojej skóry, ponieważ działa jako bariera ochronna w stanach takich jak egzema, ale jeśli zostanie nadmiernie wykorzystany, Twoja skóra może zacząć na nim polegać i nie będzie prawidłowo złuszczać się samodzielnie lub produkować tyle naturalnych lipidów i białek.

Jak działa nawilżacz?

Aby zrozumieć, dlaczego nie powinieneś tak bardzo kochać kremów nawilżających, musisz zrozumieć, czym one są i jak działają.

Zadaniem produktu nawilżającego jest zapobieganie utracie wody w najbardziej zewnętrznej warstwie naszej skóry, warstwie rogowej naskórka, ale także zapobieganie uszkodzeniom środowiska, ponieważ działa on jak bariera ochronna.

Nawilżacze mogą mieć różną grubość i siłę działania. Jeśli dominującym składnikiem jest woda, zostanie ona zaklasyfikowana jako "lekki" preparat nawilżający. Jeśli ma wysokie stężenie białka, jest oznaczony jako "umiarkowanie nawilżający". Jeśli dominującym składnikiem są lipidy lub substancje tłuszczowe, są one nazywane "lekkimi substancjami nawilżającymi".

Czy preparat nawilżający jest szkodliwy dla Twojej skóry?

Dr Obagi jest głęboko przekonany, że ogólnie rzecz biorąc, produkty nawilżające zmniejszają naturalną zdolność skóry do złuszczania się. Dlaczego? Mówi, że martwe komórki skóry "przyklejają się" z powrotem do skóry, kiedy nakładasz na nią produkt nawilżający, co zapobiega ich złuszczaniu i zrzucaniu, tak jak to ma miejsce w sposób naturalny.

"Gruba warstwa martwych komórek naskórka przyklejona do skóry sprawi, że cera będzie wyglądała na matową" - mówi. "Komórki macierzyste głęboko w naskórku przestaną się dzielić i będą tworzyć nowe komórki, z powodu nagromadzenia się martwej skóry na powierzchni."

Zdrowa skóra zazwyczaj odnawia się co 28 dni.

Nawilżacz może zatykać pory, zatrzymując naturalny proces eksfoliacji organizmu.

W istocie, im mniej Twoja skóra będzie się naturalnie złuszczać, tym mniej nowych komórek będzie zachęcanych do regeneracji.

Innym powodem, dla którego dr Obagi jest przeciwny preparatowi nawilżającemu: Uważa on, że jeśli będziesz go codziennie stosować z czasem, może on zmienić naturalną równowagę wody, lipidów i białek Twojej skóry. Rezultat? Twój organizm przestanie dostarczać skórze normalną, naturalną metodę nawilżania od wewnątrz.

"Gdy zaburzenia równowagi wody, lipidów i białek zostaną zmienione za pomocą środków nawilżających, zdolność skóry do działania jako silna bariera chroniąca nasze organy wewnętrzne zostanie osłabiona" - wyjaśnia. A co z wrażliwą skórą? Cóż, on również obwinia za to produkt nawilżający, mówiąc, że skóra staje się słabsza i mniej tolerancyjna po trzech do czterech tygodniach stosowania jedynie produktu nawilżającego. Twierdzi, że osoby, które przez dłuższy czas same używają produktów nawilżających, doprowadzą do osłabienia skóry i przerzedzenia naskórka".

Czy powinienem stosować preparat nawilżający?

W skrócie, nie.

Najważniejszą rzeczą, o której dr Obagi mówi, aby pamiętać, jest to, że należy używać produktów, które wzmacniają naturalny proces złuszczania naskórka, a nie tłumią go - lub, jak sam mówi, "eliminując martwe komórki powierzchniowe i pozwalając komórkom macierzystym na stworzenie nowej generacji komórek do odnowy".

Poszukuj w swoich serum i produktach do pielęgnacji skóry składników takich jak retinol i antyoksydanty, które złuszczają skórę i są wystarczająco delikatne dla osób o wrażliwej skórze.

Stwierdza on również: "Tylko niewielki procent osób z pewnymi zaburzeniami genetycznymi ma rzeczywistą suchość skóry." Mówi on, że większość osób, które uważają się za osoby z "suchą skórą", potrzebuje pomocy w "budowaniu silniejszych funkcji barierowych, stosowaniu substancji wzmacniających, które regulują odnowę komórek skóry, oraz stymulatorów, które pobudzają niektóre funkcje komórek w skórze".

Co jeśli obecnie używam nawilżacza?

Idź do zimnego indyka - nawet w zimie - i odczekaj trzy do sześciu tygodni. Kiedy Twoja skóra przełamie nałóg, możesz czuć się sucha i podrażniona, a także czuć, że skóra może czuć, że czegoś jej brakuje. Ale w końcu warto będzie się wycofać!

17 września 2020